Dekoracyjne szklane kule

By in
Dekoracyjne szklane kule

il_570xN.398787536_idjm

Kiedy byłam małą dziewczynką bardzo chciałam mieć szklaną kulę wypełnioną białym puchem. Dlaczego? Już nie pamiętam, ale zostało to we mnie do dziś. Wbrew pozorom nie łatwo jest zdobyć szklaną kulę starannie wykonaną w pięknym wydaniu i nienagannej jakości. Kiedyś w Paryżu natrafiłam na wspaniały okaz. Była to kula z jasno beżową i rzeźbioną podstawą oraz postacią gryfa, często pojawiającą się zarówno w sztuce jak i w literaturze. Tak więc po zdobyciu tej niesamowitej kuli postanowiłam znaleźć inne, które byłyby równie wyjątkowe, oryginalne i niepowtarzalne – związane ze sztuką, literaturą, nauką.

Takie właśnie są kule w wykonaniu Camryn Forrest. Artystka przedstawia w nich abstrakcyjne obrazy rodem z epoki wiktoriańskiej – ery rewolucji technicznej i wieku pary. W szklanych kulach zamiast białego puchu umieszczone są opiłki metalów jak i kolorowe, iskrzące brokaty. Malutki świat w jej wydaniu zamknięty w szklanej kuli bardzo mnie elektryzuje. Pełno w nim latających sterowców, balonów czy też zegarów przywołujących obrazy Salvadora Dali. Jej arcydzieła osadzone są w stylu, który nosi nazwę steampunk i jest swego rodzaju odmianą fantastyki naukowej, która nawiązuje również do twórczości  Juliusza Verne’a, Herberta George’a Wellsa czy też Marka Twaina.

szklana_kula_ze_śniegiem_steampunk_designsekcja_5szklana_kula_ze_śniegiem_steampunk_designsekcja_7

Drugim nurtem artystycznym zamkniętym w szklanych kulach jest twórczość Waltera Martin i Palomy Munoz. Ich dzieła wystawiane były na całym świecie w licznych muzeach i galeriach. W kulach przedstawiony jest tajemniczy świat, w którym autorzy znaleźli miejsce, aby pokazać różne emocje, skłaniające do refleksji i zadumy. Latające parowce są połączeniem baśni i techniki a scenerie rozgrywające się na białym śniegu zestawione zostały z prozą życia. W obydwu przypadkach połączenie realizmu z baśnią tworzy  mieszankę wywołującą zainteresowanie.

Szklane kule mogą tworzyć wyjątkową dekorację tak jak i inne kolekcjonerskie przedmioty. Ustawione obok siebie, w towarzystwie klasycznej lub industrialnej lampy i  drewnianej tablicy stworzą szczególny zakątek. Jak widać i szklane kule mogą być niebanalne 🙂

Alone Together200Between-Too-Much-and-MeThe-LaberynthTraveler-79-at-Night-454Traveler-265-at-Night-454

fot. Camryn Forrest Walter Martin i Paloma Munoz

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *