Świat tkanin i styl rustykalny...

By in
Świat tkanin i styl rustykalny...

Zimowym wieczorem kiedy już usiądziemy w wygodnym fotelu zwykle mamy ochotę na relaks i odpoczynek. Stare powiedzenie „wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej” najpewniej oddaje, że spokój i ukojenie odnajdujemy pośród rzeczy dobrze nam znanych  i lubianych. Nie od dziś wiadomo, że detale we wnętrzach tworzą klimat i nastrój. Do grupy tych detali należą między innymi tkaniny i o nich dzisiejszy wpis… Przestrzeń nimi otulona  staje się nie tylko piękniejsza ale i przytulniejsza. Tkaniny, z których wykonywane są poduchy, zasłony, narzuty czy tez obicia mebli odgrywają ważną rolę i często to właśnie one mają znaczący wpływ na klimat i nastrój wnętrza.

Gama materiałów jaką mamy do dyspozycji jest szeroka. Zaczynając od wełny, lnu poprzez welur, aksamit i kończąc na jedwabiu, satynie czy tez sztucznym futrze. Każdy z tych materiałów użyty do wystroju wnętrz pozostawia w nich swój ślad oraz reprezentuje odmienny styl. Ciepłe pledy, koce czy też „swetrowe” poszewki na poduchy wprowadzają iście zimowy i klimatyczny nastrój. Pasują do wnętrz w stylu rustykalnym z dużą dozą materiałów naturalnych. Na topie ostatnio są grube i puchate kapy wykonane właśnie z wełny, które w ciągu dnia służą jako narzuty, wieczorem zaś możemy otulić się nimi i dla chwili przyjemności zasiąść przy kominku z kieliszkiem ulubionego trunku. Klimat przytulności, ciepła i wygodnego fotela przy kominku odnajdziemy zapewne w stylu rustykalnym. Rustykalizm obok nowoczesnej elegancji to obecnie jeden z najmodniejszych stylów w wystroju wnętrz. Dlatego też skupię się na nim…

Styl rustykalny posiada wiele odmian, ale ogólnie możemy go podzielić na typowo wiejski oraz dworkowy. Zarówno styl wiejski, w którym jest pełno ciepłych, wyblakłych barw, ręcznie tkanych materiałów i starego drewna jak i  ten nowoczesny z przewagą czystych linii  powinna cechować swobodna atmosfera i prostota. Najważniejsze, aby trzymać się naturalnych materiałów wykorzystując kamienie, skórę, zamsz, cynę, metal i patynowaną stal. Tkaniny jakie królowały w tradycyjnych, wiejskich chatach to len – uznawany za synonim klasycznej i ponadczasowej elegancji oraz za symbol umiłowania piękna i życia w zgodzie z naturą – jak i również omawiana wełna czy bawełna. Wnętrza, w których znajdują się lniane, wełniane czy bawełniane poduchy powinny właśnie takie być: naturalne a zarazem szlachetne Na początku tkaniny były jednobarwne z czasem do naturalnych kolorów zaczęto dodawać wzory charakterystyczne dla regionu. W stylu tym chętnie wykorzystuje się motywy wycinanek kurpiowskich czy też wzorów łużyckich, kaszubskich i innych.  Jeśli urządzamy sypialnię w stylu wiejskim zadbajmy o szczegóły wypełniając wnętrza pikowanymi kołdrami, zagłówkami i poduszkami. W sypialniach powinny się znaleźć też grube pierzyny lub ciężka kołdra pachnąca krochmalem i maglem.

Obecne aranżacje pełne są lnianych pokryć mebli, naturalnych kolorów i materiałów a wzory na tkaninach to pasy, kraty i motywy roślinne. Architekturę starego wnętrza wiejskiego podkreślić można haftowanymi kwiecistymi tkaninami, jasnymi, jednolitymi barwami oraz płótnami w klasyczne paski (dawniej używane były na wsypy). Pasy szczególnie w sypialniach pozwalają na zyskanie nastroju świeżości i czystości. Można stworzyć bardzo piękną sypialnię stosując delikatne pasy i kratki a okna ubrać w muślinowe zasłony, które zdecydowanie wpłyną na charakter wnętrza.  Tkanin w pasy możemy również użyć jako wykończenia brzegu zarówno kontrastowej rolety rzymskiej jak i gładkich zasłon z płótna. W amerykańskim stylu wiejskim znajdą się natomiast jasne błękity i biele, patchworki jako przykrycie oraz płócienne poszewki na poduszki.

Styl rustykalny jest ponadczasowy i na pewno nie znudzi nam się szybko. Bez względu na aranżację jaką wybierzemy, czy będzie to prosty styl wiejski, czy postawimy na elegancję w stylu dworkowym to obie aranżacje wprowadzą nas w świat minionych epok. W takich domach panuje ciepły i rodzinny nastrój, gdzie mieszka się przyjemnie zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Jeśli zadbamy o codzienną dostawę mleka i ciepłego chleba prosto z pieca, czas stanie dla nas w miejscu.

Na deser kilka zdjęć o tematyce tkanin, a w szczególności pięknych poduch, które są miłym akcentem we wnętrzach…

zdjęcia kolejno: Ditte Isager, Tobias Harvey

One Comment
  1. Artykuł ciekawie wprowadza nas w świat tkanin i materiałów, które idealnie pasują do stylu rustykalnego. Zawiera przykłady zastosowania tkanin w różnych pomieszczeniach, od kuchni po sypialnię. Dodatkowo, autorka przedstawia kilka wskazówek na temat doboru kolorów i wzorów, które najlepiej pasują do tego stylu. Polecam ten artykuł dla osób, które planują urządzić swój dom w rustykalnym stylu.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *