Eklektyzm - najciekawszy kierunek designu. Etniczne dodatki tworzą osobowość wnętrza.

By in ,
Eklektyzm - najciekawszy kierunek designu. Etniczne dodatki tworzą osobowość wnętrza.

Początek roku zawsze wyznacza nowe trendy, nową kolorystykę oraz stylistykę. Rok 2019 to uwielbienie dla eklektyzmu i wielokulturowości. Co raz więcej podróżujemy, zwiedzamy inne rejony naszego świata, poprzez co mamy styczność z wieloma kulturami. Przeżycia te przelewają się na nasze wnętrza, w które wnosimy części kultur adaptowane przez nas. Adoptując elementy innych kultur transformujemy ich przeznaczenie z praktycznego na dekoracyjny. Mam na myśli trzcinowe, plecione kosze, czy też popiersia i posągi. Często są to przedmioty, które dotykają nas i odzwierciedlają naszą wewnętrzną potrzebę ekspresji. Eksponujemy ją w naszych przestrzeniach, dzięki czemu powstają wnętrza z osobowością stworzoną przez dodatki. W stylu eklektycznym odnajdujemy mnóstwo etnicznych elementów, jak i również wiele kierunków stylistycznych. Według Pantone „styl ten to jeden z najciekawszych obecnych kierunków designu: łączenie tego, co nowe i stare, organiczne i symetryczne, czy też tradycyjne i nowoczesne”. Odchodzimy już od minimalizmu w stronę wyrażania siebie, pewnej dowolności stylistycznej, pojawia się co raz więcej spersonalizowanych wnętrz gdzie wyrażamy swoją osobowość.

We wpisach z poprzednich lat często wspominam o wnętrzach z charakterem, który tworzą pamiątki z podróży, sztuka i dodatki osobiste. Jesteśmy co raz bardziej otwarci na świat i inne kultury, co skłania do eksploracji i poznawania ich w bardziej głębokich wymiarach. Poprzez wprowadzanie elementów dalekich kultur do naszych wnętrz stajemy się bardziej otwarci na ich poznawanie a obcowanie z nimi staje się co raz bardziej naturalne.

Eklektyzm pozwala na dużą dowolność stylistyczną, ważne, aby wszystko ze sobą połączyć ze smakiem. Moimi ulubionymi przestrzeniami są wnętrza, w których oprócz etnicznych dodatków obecne są również kwiaty, ważki, motyle, robaczki i ptaki. Motywy te są wciąż aktualne w przewidywanych trendach na rok 2019. Bardzo mnie to cieszy, choć uważam, że motywy zaczerpnięte z natury są ponadczasowe i dla mnie będą obecne zawsze. Do kolibrów i motyli w tym roku dołączą jeszcze dzikie zwierzęta typu lamparty, zebry, czy też słonie. Widoczne głównie na tkaninach, tapetach i dekoracjach ściennych. Takie wnętrza właśnie uwielbiam. Są oryginalne i mają osobowość.

Popiersia, rzeźby i posągi, o których wspomniałam wcześniej stanowią bardzo wyjątkowe dekoracje. Dopełniają one eklektyczne wnętrza, dodają egzotyki aranżacji i są właśnie tym indywidualnym akcentem, który tworzy ducha naszego wnętrza. Figurki w różnych kulturach posiadają głębokie znaczenie.

Zgodnie z filozofią feng shui figurki Buddy przedstawiają szeroką symbolikę. Dostępny u nas jest Budda Abhaya, który uważany jest za Buddę witającego, a więc najlepszym miejscem dla niego będzie salon lub główne wejście do domu. Budda pełni funkcję ochronną. Oraz Budda Karana, którego gest, ma na celu odpędzenie zła i negatywnej energii. Zgodnie z filozofią feng shui najlepszym miejscem dla takiego Buddy w pozycji karana są duże, otwarte przestrzenie, blisko okien lub miejsca mało uczęszczane. Karana jest jednym z najsilniejszych symboli odpychających złą energię, dlatego też jego miejsce powinno być odosobnione. Organizujemy wnętrza

Zanurzam się w trendy roku 2019 ponieważ bardzo pasuje mi fakt, że w urządzaniu wnętrz panuje dowolność stylistyczna i możemy wolno wyrażać siebie. Dodatkowo obecne są wszelkie moje ulubione „stwory” typu ważki, motyle, zebry czy też obłędne kwiaty 🙂 Uwielbiam symbolikę różnych kultur i lubię przenosić ją razem z jej znaczeniem do wnętrz, przy tym zagłębiając się w filozofię związaną z przedmiotami, wypełniając przestrzeń ich energią. Stąd też moje ostatnie natchnienie na nową kolekcję ETHNIC.

fot. Pinterest

One Comment
  1. Artykuł na temat eklektyzmu w designie i aranżacji wnętrz jest ciekawy i daje wiele inspiracji. Autor przedstawia różne sposoby na wprowadzenie elementów etnicznych do wnętrza, które nadają mu indywidualnego charakteru. Przykłady zastosowania dodatków etnicznych w różnych pomieszczeniach i stylach aranżacji są interesujące i pozwalają na poznanie różnorodności eklektycznego podejścia do dekoracji. Przydatne są również wskazówki dotyczące dobierania kolorów, tekstyliów i mebli, które tworzą spójną całość.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *